Изглежда сте деактивирали javascript. Моля, активирайте javascript, за да финкционира сайтът правилно.

Победители

Победителите в конкурса Odysseus 2016 бяха обявени на 8 юли на церемония по награждаването, която се състоя в Европейския космически център в Белгия.

DSC_7990

В категория Pioneers отбор-победител беше отборът LEARS от Португалия, състоящ се от  Carlota FERNANDES, Diogo GONCALVES и Nelson REBELO с учител-треньор г-жа Cristina PINHO.  Отборът е от град Oeiras и членовете му посещават средно училище Escola Secundária Sebastião e Silva. Те разработиха инструментален setup за функционален безжично направляван Rover за анализиране на нови среди.

Carlota, Diogo и Nelson – победители в категория Pioneers на конкурса Odysseus 2016

В категорията Explorers победител стана г-ца Ms Alice Antonelli от Италия.  Alice, която живее в Тоскана, току-що е завършила гимназия Liceo scientifico Enrico Fermi. Тя проектира балон, който се издига в стратосферата свързан с едно единично крило и носейки като полезен товар някои сензори и фотокамера с цел да се анализира атмосферата за метеорологични цели и да се контролира замърсяването на въздуха.

Alice Antonelli – победител в категория Explorers на конкурса Odysseus 2016

Победителите Pioneers и Explorers ще пътуват до Френска Гвинея и ще посетят космодрума в Куру.

В категорията Junior Skywalkers рисунката “Into the space by rocket” на Ivan Rubčić от Хърватия бе избран за най-добър от Общността на Odysseus.  В категорията Skywalkers изображението “La vie dans l’univers” на Baris Bilici от Франция спечели първата награда. И накрая, рисунката “A civilization that has developed a very high technological standard!!!” на Menelaos Raptis от Гърция получи най-много гласове в процедурата на публично гласуване чрез facebook. Всички победители Skywalkers ще получат по един iPad за тяхното постижение.

Into the space by rocket

La vie dans l’univers

Победителят от публичното гласуване

Организаторите на конкурса Odysseus имат удоволствието да обявят националните победители Skywalkers 2016. От над 1220 вписвания 38 национални победители бяха избрани от другите състезатели чрез гласуване, а в някои страни от национални журита въз основа на качеството и креативността на представените изображения. Националните победители ще получат като награда модел на ракета и заедно с още 104 подгласници, които бяха също избрани на национално ниво, ще се състезават за Голямата награда на 2016.

Носителите на Голямата награда в категория Skywalkers ще бъдат избрани от Обществото на Odysseus чрез онлайн гласуване. Публичното гласуване ще commence на 20 юни и ще приключи на 6 юли 2016 г.

Виж списъка на националните победители Skywalkers 2016.

Виж списъка на Skywalkers Runners-up 2016.

Категория PIONEERS

Посочените по-долу седем проекта са избрани за участие на регионалните полуфинали, които ще бъдат организирани в Солун, Гърция.

България

„Водни светове“, Отбор aquanauts

„Комуникация с извънземни? Възможно е!“, Отбор ETI_ALI

Кипър

„Utilization of satellite technology for improved weather forecasts – the case of Cyprus“, Отбор „MeteoTeam“

„H εξερεύνηση χερσαίων πλανητών σε μακρινούς Γαλαξίες… Τι περισσότερο θα μπορούσαμε να μάθουμε για τη Γη;“, Отбор „Κασσιόπεια“

Гърция

„Προσομοίωση των χαρακτηριστικών του εσωτερικού ηλιακού μας συστήματος στη μέθοδο των διαβάσεων“, Отбор „Εξωγήινοι Αστρονόμοι“

„Ποιο θα είναι το ύψος των ζώων σε έναν εξωπλανήτη;“, Отбор ExoAnimals

„Living with the solar wind“, Отбор „Astronomy Addicted“

EXPLORERS:

Един отбор от Гърция е класипан за регионалния полуфинал, който ще се състои в Грац, Австрия.

Печелившият проект е озаглавен „Moon Underground: Space Humanity’s Room“, на Dimitris Athanasopoulos и Konstadinos Karampelas

Категория PIONEERS

Националните финалисти в категориите Pioneers от Полша, Литва и Латвия са:

Ground22b от Полша
„Spójrzmy w przyszłość“

Kosmiczni Ekolodzy от Полша
„Śmietnik nad głową“

SawioTeam от Полша
“Baza na Marsie”

Żuczki Politechniczne от Полша
„Baza na Marsie – jak zbudować samowystarczalną stację kosmiczną na Marsie?“

Thejjteam от Полша
„O terraformowaniu i przyszłości podróży kosmicznych“

Ohoi от Латвия
„Marss- kāpēc sarkanā planēta ir tik aizraujoša“

lilastronauts от Латвия
„Būt vai nebūt“ dzīvei uz Mēness“

Marsaliens от Литва
„Comparison of living on Earth and living on Mars“
EXPLORERS Category:

Dawid Przystupski от Полша
„Eksploracja kosmosu w poszukiwaniu życia – możliwości przetrwania i funkcjonowania żywych komórek i organizmów w ekstremalnych warunkach na przykładzie zjawiska przeciążenia.“

Bartłomiej Ziętek от Полша
„Sky mining- pozyskiwanie surowców naturalnych z planetoid bliskich Ziemi“

Jan Jędryszek от Полша
„Why is the definition of life and life’s origins on Earth important in extraterrestrial research?“

Viktorija Leimane от Латвия
„Arguments for the search for alien civilizations and suggestions, why institutions should be interested in conducting such research.“

Полуфиналите ще се състоят във Варшава между 12 и 15 април.

Два отбора в категорията Pioneers са класирани от Португалия за следващия кръг на конкурса Odysseus II:

  1. Отбор „Dark Side of the Moon“ с проекта, озаглавен „Estrelas verdes? Será que as podemos ver?“, и
  2. Отбор christapinho с проекта, озаглавен „LEARS – Learning Robotics in Space“.

В категорията Explorers проектът, озаглавен „Como iniciar a colonização de outros corpos celestes“, подаден от Catarina Alves, е класиран за регионалния финал, който ще се проведе в Испания.

Категория Pioneers
Следните проекти бяха избрани да участват в регионалните полуфинали, които ще се проведе в Торино, Италия. Предварителната дата, която се очаква да бъде потвърдена, е 28 и 29 април.

1) „Alla ricerca della zona di abitabilità delle stelle“, членове на отбора: Sara Molinaroli, Linda Benin, Cesare Dal Degan
IC Antonio Pisano Belfiore (Verona)
2) „Mars Base“, членове на отбора: Giacomo Dal Toso, Elisabetta Callegaro, Francesco Roana, Liceo ╲G. G. Trissino╡ Valdagno (Vicenza)
3) „Stazione lunare autosufficiente, членове на отбора: Elia Mazzari, Luca Cattani, Davide Cattani, Liceo Statale Melchiorre Gioia (Piacenza)
4) „Ad martem“, членове на отбора: Giulia Bassani, Nicola Timpano, IIS Curie Collegno, (Torino)

5) „TeleUniverso Marte“, членове на отбора: Tamara Rinati, Letizia Paone, Martina Auditore, I.I.S. „Caminiti-Trimarchi“ Santa Teresa di Riva (Messina)
6) „Searching for a second earth – Europe effort“, членове на отбора: Lorena Kerep, Lorena Cvetković, Dominik Filipović, Gimnazija Antuna Gustava Matoša, Samobor, Croatia

Категория Explorers
Следните два проекта са избрани да участват в регионалния полуфинал, който ще се проведе в Грац, Австрия.
Точната дата ще бъде определена скоро.
1) „Effects of exoplanetary gravity on human colonization and the evolution of native lifeforms“ от Mateo Kruljac и Dora
Klindžić от University of Zagreb, Faculty of Science, Department of Physics, Хърватия

2) „Punto di vista orbitale“ от Alice Antonelli Scuola secondaria superiore liceo scientifico Enrico Fermi Cecina

Следните шест проекта от Хърватия, Чехия, Германия, Гърция и Италия ще се състезават на регионалния полуфинал, който ще бъде организиран в Грац, Австрия.

1) “Eine permantente und autarke Mondstadt” от Alexandre Smolka, Германия
2) “Moon Underground: Space Humanity’s Room” от Dimitris Athanasopoulos и Konstadinos Karampelas, Гърция
3) „Effects of exoplanetary gravity on human colonization and the evolution of native lifeforms“ от Mateo Kruljac и Dora, Klindžić от University of Zagreb, Faculty of Science, Department of Physics, Хърватия
4) „Punto di vista orbitale“ от Alice Antonelli Scuola secondaria superiore liceo scientifico Enrico Fermi Cecina, Италия

5) „Perspective of Manned Spaceflight to Mars“ от Marek Novák и Lucie Davidová, Чехия
6) „Conjugate observations of a remarkable quasiperiodic event by the spacecraft and ground-based instrument“ от Barbora Bezděková, Чехия. 

Националните финалисти от Испания, класирани за регионалния финал, който ще се проведе в Мадрид, Испания, в края на април, са следните:

Pioneers

  1. Отбор Pasión espacial от Instituto de Educación Secundaria „Tháder“ с проекта “Aterrizar sin problemas”
  2. Отбор R2-D2 от IES Secretari Coloma с проекта “Mars Quest. Diseña tu propia misión espacial tripulada en este juego de mesa”
  3. Отбор Mars Farmers от IES Cervantes de Madrid, España, с проекта “Colonizing Mars: a low-cost greenhouse”
  4. Отбор Ad Astra от Collegi Sagrada Família Horta с проекта “Provecho de materiales in situ para una exploración de Marte”
  5. Отбор Llunàtiques от Institut Guindàvols с проекта “Determinación experimental de la gravedad en la Luna”
  6. Отбор JoseMariaDiaz от Colegio salesiano „Santo Domingo Savio“ с проекта “La ley de la Gravitación Universal hace (im)posible los mundos”
  7. Отбор Martemotos от IES Guadiana с проекта “BUSCANDO EVIDENCIAS DE MARTEMOTOS Y PROPUESTA DE SEISMOS INDUCIDOS O ARTIFICIALES EN MARTE”
  8. Отбор Ingràvids от Institut Guindàvols с проекта “Gravedad Cero”
  9. Отбор Mars Travellers от IES Cervantes de Madrid, с проекта “Shielding against cosmic radiation in manned missions to Mars”
  10. Отбор Moon Workers’ Corporation от Colegio La Inmaculada and IES Núñez de Arce с проекта “I Proyecto Mundial de Asentamiento Lunar”

Explorers

  1. Miguel Palos и Sergio Forcen с проекта “GeoMars”
  2. Roger Huerta i Lluch и Oriol Milian Adriazola с проекта “Proyecto RENO – Renewables Energy Network Objective”
  3. José María Díaz de la Torre и Ángel Díaz de la Torre с проекта “Un viaje a Marte: “Órbitas de transferencia de Hohmann-Chemowsky””
  4. Yolanda Trujillo Adriá и Said Abouali Sánchez с проекта “HISTORY OF ROCKET ENGINES AND A NEW PROPOSAL TO INCREASE THEIR EFFICIENCY: MAGNETIC FIELDS” 

Националните финалисти от Обединеното кралство, класирани за регионалния финал, който ще се проведе в Дания между 10 и 13 април, са следните:

Отбор BCobbold от St Johns School с проекта „Does ESA Plank Satellite measured cosmic microwave background give evidence for the theory of the Big Bang“

Отбор QuantumMHJ от Royal Wootton Bassett Academy с проекта “Critical Evaluation of Methods of Extracting and Managing Resources on Mars”

Отбор rhayward от Hockerill Anglo-European College с проекта „MISSIONRED2030“

В категория Explorers проектът „Analysis of Current and Future Technologies for Martian Transfer Vehicles as part of the ARTEMIS Colonization Programme” от James Cooper и Federico Giusto от Loughborough University ще участва в регионалното събитие в Дания.

В категорията Pioneers отборът „Hibah_977“ от Delhi Public School, R.K. Puram, India, оглавява класацията на регистрации от страни извън ЕС с проекта „Zephyros“ и е класиран за регионалните финали.

В категорията Explorers Khwam Tabougua Trevor от Faculté des Sciences de Gabès, Cameroon, класирани за регионалния финал, който ще се проведе в Тулуза, Франция.

Четири проекта бяха избрани да участват на регионалните финали, които ще бъдат организирани през следващия април в Грац, Австрия:

  1. Проект “Was ist Leben? Was macht einen Planeten bewohnbar” – Отбор Höhere Graphische Bundes-Lehr und Versuchsanstalt от Австрия: Gregor Kosian, Clemens Makoschitz – Tim Maresch
  2. Проект “Magnet Rocket” – Отбор Alpha TEAM от Германия: Alexander Haake, Lukas Mohr – Sven Hebestedt
  3. Проект “Utazás a Gliese 667 Cc-re“- Отбор vandorok от Унгария: Norbert Blum, Adél Malatinszky – Szuzsa Horváth
  4. Проект „ISDRES“ – Отбор hetzenauer от Австрия: Jana Hetzenauer, Hanna Pichler, Gregor Salinger – Julia Weratschnig

Състезателите, които ще участват на регионалното събитие в Грац за категория Explorers – виж по-долу

Регионални полуфиналисти в категория Pioneers от Чехия, Словакия и Румъния са следните проекти:

„Princíp vyhladávanie exoplanét a jeho vylepšenie“ от Словакия
„Honeymoon – concept of a lunar city“ от Румъния
„AstroVianu Lab“ от Румъния

„Mars vs. Earth“ от Румъния
„Marte, visul de ieri, cotidianul de astazi“ от Румъния
„Spre stele“ от Румъния
„Comorile Europei“ от Румъния
„Využívání databáze SkyMorph pro hledání nových pozic planetek“ от Чехия
„Terraformace Marsu“ от Чехия
„PhoeniX“ от Czech Republic
„Jednoduchý radiometr pro vodíkovou frekvenci“ от Чехия
„Radiace na Marsu“ от Чехия
„Sodíkový motor“ от Чехия

Полуфиналите за горепосочените отбори Pioneers ще се състои в iQLANDIA, Либерец, Чехия, 4-7 април 2016 г.

Регионалните полуфиналисти в категория Explorers от Чехия, които ще се присъединят към събитието в Грац, са следните:
„Conjugate observations of a remarkable quasiperiodic event by the spacecraft and ground-based instrument“
„Perspective of Manned Spaceflight to Mars“

Оценяванията на национално ниво във Франция и Белгия са приключени.  Състезателите, класирани за регионалния финал, който ще се проведе в „Космическия град” в Тулуза, са следните:

Категория PIONEERS

Франция

„Une maison sur la lune“ – Отбор collegevaldoie
„Surfer sur Jupiter“- Отбор JupitLP2I
„Projet terre 2.0 : A la recherche d’une Terre jumelle“ – Отбор pegasi
„La sphère Martienne“ – Отбор pompotes
„L’odyssée d’Helen“ – Отбор techno2
„La MALE – kit de survie sur Mars !“ – Отбор Lerolle!
„A WINDOW TO LIFE“ – Отбор lautrecvoedp

Белгия
„Base martienne et production d’Oxygène sur Mars „- Отбор Henry_Grafe

Специални почетни грамоти бяха присъдени от журито на следните проекти, които не бяха класирани за регионалните финали:

Най-добър визуален ефект: „Des Humains sur Mars“ – Отбор MatteoThomas
Най-оригинален проблем: „La fusée à énergie tachyonique“ – Отбор Les pionniers de l’espace
Най-артистично регистрация: „Humanus Universalis“  – Отбор thauma
Най-добре документирана регистрация: „La Fabuleuse Histoire de Rosetta“ – Отбор Regulus

EXPLORERS:

Франция

„Expansion de l’Univers: Mystérieuse énergie noire et projet EUCLID“  Ghernati Adel
„Projet ADONIS“ –  Culeux Jordan et de Claverie Chris
„Anubis : la prospection lunaire“  Bories Pierre
„Conception d’un drone-dirigeable martien“ – Chantebel Clément et COMBY Léopold

Камерун

„Révolution des GNSS avec Galileo“ Khwam Tabougua Trevor

Поздравления за всички състезатели за техните работи и усилия!

За победителите в конкурса Odysseus ΙΙ 2012-2013 г., моля, проверете тук.