It seems you have disabled javascript. Please enable javascript for this site to function properly.

Om Odysseus-konkurrencen

Generelle oplysninger

Rum-konkurrencen Odysseus II sigter mod at inspirere unge fra hele Europa og engagere dem i udforskning af rummet gennem en serie af undervisningsaktiviteter, som kombinerer videnskabelig læring med praktiske erfaringer.

Via en uddannelseskonkurrence med sjovt og spændende islæt, som bliver organiseret i flere runder og som vil rette sig imod alle elever og studerende i Europa, uanset hvor de bor, deres kulturelle baggrund og det sprog de taler, har projektet til formål at fremme udviklingen af kvalificerede forskere, ingeniører og teknikere inden for områder af relevans for de væsentligste dele af EU’s rumfartspolitik.

Space.. be Inspired!
Begivenheder

Se kommende begivenheder ved at klikke på begivenhedskalender i menuen til højre.

Space.. be Inspired!
Begivenhedskalender

Søndag den 23. april til tirsdag den 25. april 2017

  • Den nordiske semifinale for de udvalgte vindere fra Danmark, Sverige, Norge og Finland: holdes som Space Camp hos Science Talenter i Sorø
Space.. be Inspired!
Den Nordiske Odysseus Semifinale

Senifinalen for de nordiske deltagere i Odysseus-konkurrencen finder sted nær København hos ScienceTalenter på Mærsk Mc-Kinney Møller Videncenter i Sorø i et spændende og veludstyret miljø.

Det sker fra søndag den 23. til tirsdag den 25. april 2017.

Her afholdes en 3-dages all-inklusive sciencecamp, hvor der findes vindere i de to kategorier Pioneers og Explorers. Der er samtidig et væld af spændende aktiviteter, som gør opholdet til en stor oplevelse for alle deltagere.

Der bliver oplæg, aktiviteter, konkurrencer, hygge og socialt samvær. Altsammen med rummet og naturvidenskab som omdrejningspunkt. Rejser, forplejning og alle aktiviteter forbundet med semifinalen betales af Odysseus-organisationen for deltagerne og deres lærere, vejledere og eventuelt medfølgende forældre.

Aktiviteter og oplæg tilpasses deltagerne fra både folkeskolen, gymnasium og universiteterne.

Programmet inkluderer blandt andet:

•                          Odysseus projektpræsentation og kåring af regionale/nordiske videre.

•                          Prisoverrækkelse til de nordiske vindere, feedback og særlig påskønnelse til alle deltagere.

•                          Oplæg om rummet og rumforskning af ScienceTalenters talentambassadører og rumforskere fra DTU Space

•                          Besøg af en tidligere NASA-ansat.

•                          Raketter i teori og praksis.

•                          Teambuilding.

•                          Teambuilding, aftenhygge på det tilknyttede hotel og diverse små konkurrencer.

•                          Segwaykørsel og evt. GPS-løb på området.

•                          Film med rummet som tema og indlendende oplæg.

•                          den regionale finale afholdes primært på engelsk af hensyn til ikke-danske deltagere.

ScienceTalenter er et viden-og uddannelsescenter for børn og unge med særlig interesse for videnskab og de tekniske fag. Centret har en stab af undervisere med store kompetencer inden for naturvidenskab og mange års erfaring i at stimulere unges nysgerrighed, indlæring og social kontakt med andre, som deler deres interesse. Centeret ligger i et historisk miljø sammen med kostskolen Sorø Akademi i et område, hvor blandt andre H.C. Andersen søgte inspiration. Læs mere om centeret her: http://sciencetalenter.dk/science-talenter-0

(der tages forbehold for justeringer af program og aktiviteter)

Space.. be Inspired!
Vindere

Vinderne af Odysseus-konkurrencen 2016 blev offentliggjort 8. juli under en ceremoni, der fandt sted hos Euro Space Centre i Belgien.

DSC_7990

I Pioneers-kategorien vandt holdet LEARS fra Portugal, som bestod af  Carlota FERNANDES, Diogo GONCALVES og Nelson REBELO med Ms Cristina PINHO som lærer/coach.  Holdet kommer fra byen Oeiras, hvor de går på skolen Escola Secundária Sebastião e Silva.  de udviklede en funktionel, trådløs enhed i form af en rover, som er sat op til at analysere fremmede og nye miljøer i rummet.

Carlota, Diogo og Nelson vindere i 2016 af Odysseus-konkurrencen i Pioneers-kategorien.

I Explorers-kategorien vandt Ms Alice Antonelli fra Italien.  Alice er for nylig uddannet fra Liceo scientifico Enrico Fermi og har designet en ballon med en monovinge, som kan opsendes i stratosfæren og medbringe en last bestående af sensorer og et kamera, der kan bruges til at overvåge og analysere på atmosfæren og undersøge potentiel luftforurening.

Alice Antonelli vinder i 2016 i Explorers-kategorien.

Vindere i både Pioneers- og Explorers-kategorien vandt en rejse til Fransk Guiana i Sydamerika for at besøge Den europæiske rumhavn i Kuru.

I Junior Skywalkers-kategorien vandt billedet  “Into the space by rocket” af Ivan Rubčić fra Kroatien efter afstemning blandt deltagerne i Odysseus Community.  I Senior Skywalkers-kategorien vandt billedet “La vie dans l’univers” af Baris Bilici fra Frankrig.   Derudover fik billedet “A civilization that has developed a very high technological standard!!!”, af Menelaos Raptis, fra Grækenland, flest stemmer i en offentlig afstemnings gennem Facebook.   Alle Skywalkers-vinderne fik  en iPad i præmie.

Into the space by rocket

La vie dans l’univers

Vinder: (Offentlig afstemning)

Odysseus-organisationen er stolt af at annoncere de nationale vinderne i Skywalkers-konkurrencen 2016.  Blandt mere en 1220 bidrag blev 38 nationale vindere udvalgt af andre deltagere i konkurrencen gennem afstemning og i nogle lande via juryer. Afgørelserne er baseret på  kvaliteten og kreativiteten i de indsendte bidrag.  De nationale vindere konkurrerede derefter om The Grand Prizes 2016.

Vinderne af The Grand Prizes i Skywalkers-kategorien  udvælges af Odysseus Community genne en online afstemning.  Offentlig afstemning fandt sted fra 20. juni til 6. juli 2016.

View the list of 2016 Skywalkers National Winners.

View the list of 2016 Skywalkers Runners-up.

PIONEERS-kategorien

Følgende 7 projekter deltog  i den regionale semi-finale i Thessaloniki, Grækenland.

Bulgaria

“Водни светове”, Team aquanauts

“Комуникация с извънземни? Възможно е!”, Team ETI_ALI

Cyprus

“Utilization of satellite technology for improved weather forecasts – the case of Cyprus”, Team “MeteoTeam”

“H εξερεύνηση χερσαίων πλανητών σε μακρινούς Γαλαξίες… Τι περισσότερο θα μπορούσαμε να μάθουμε για τη Γη;”, Team “Κασσιόπεια”

Greece

“Προσομοίωση των χαρακτηριστικών του εσωτερικού ηλιακού μας συστήματος στη μέθοδο των διαβάσεων”, Team “Εξωγήινοι Αστρονόμοι”

“Ποιο θα είναι το ύψος των ζώων σε έναν εξωπλανήτη;”, Team ExoAnimals

“Living with the solar wind”, Team “Astronomy Addicted”

EXPLORERS:

Ét projekt fra Grækenland var kvalificeret til den regionale semi-finale, som blev afholdt i Graz, Østrig.

Det vindende projekt hedder “Moon Underground: Space Humanity’s Room”, lavet af Dimitris Athanasopoulos og Konstadinos Karampelas

PIONEERS Category

De regionale semifinalister i kategorien Pioneers fra Polen, Litauen og Letland, var:

Ground22b fra Polen
“Spójrzmy w przyszłość”

Kosmiczni Ekolodzy fra Polen
“Śmietnik nad głową”

SawioTeam fra Polen
“Baza na Marsie”

Żuczki Politechniczne fra Polen
“Baza na Marsie – jak zbudować samowystarczalną stację kosmiczną na Marsie?”

Thejjteam fra Polen
“O terraformowaniu i przyszłości podróży kosmicznych”

Ohoi fra Letland
“Marss- kāpēc sarkanā planēta ir tik aizraujoša”

lilastronauts fra Letland
“Būt vai nebūt” dzīvei uz Mēness”

Marsaliens fra Litauen
“Comparison of living on Earth and living on Mars”
EXPLORERS Category:

Følgende hold havde kvalificeret sig i kategorien Explorers:

Dawid Przystupski fra Polen
“Eksploracja kosmosu w poszukiwaniu życia – możliwości przetrwania i funkcjonowania żywych komórek i organizmów w ekstremalnych warunkach na przykładzie zjawiska przeciążenia.”

Bartłomiej Ziętek fra Polen
“Sky mining- pozyskiwanie surowców naturalnych z planetoid bliskich Ziemi”

Jan Jędryszek fra Polen
“Why is the definition of life and life’s origins on Earth important in extraterrestrial research?”

Viktorija Leimane fra Letland
“Arguments for the search for alien civilizations and suggestions, why institutions should be interested in conducting such research.”

Semifinalen blev afholdt fra den 12. til den 15. April i Warsaw.

To hold fra Portugal i kategorien Pioneers havde kvalificeret sig til næste runde i Odysseus II konkurrencen:

  1. Team “Dark Side of the Moon” with the project entitled “Estrelas verdes? Será que as podemos ver?” og
  2. Team christapinho with the project entitled “LEARS – Learning Robotics in Space”

I kategorien Explorers havde projektet “Como iniciar a colonização de outros corpos celestes” indsendt af Catarina Alves kvalificeret sig til den regionale finale, som blev afholdt i Spanien.

Pioneers category
Følgende seks projekter var blevet udvalgt til at deltage ved den regionale semifinale, der blev afholdt i Turin, Italien.

1) “Alla ricerca della zona di abitabilità delle stelle”, lavet af Sara Molinaroli, Linda Benin, Cesare Dal Degan
IC Antonio Pisano Belfiore (Verona)
2) “Mars Base”, lavet af  Giacomo Dal Toso, Elisabetta Callegaro, Francesco Roana, Liceo ╲G. G. Trissino╡ Valdagno (Vicenza)
3) “Stazione lunare autosufficiente, lavet af Elia Mazzari, Luca Cattani, Davide Cattani, Liceo Statale Melchiorre Gioia (Piacenza)
4) “Ad martem”, lavet af Giulia Bassani, Nicola Timpano, IIS Curie Collegno, (Torino)

5) “TeleUniverso Marte”, lavet af Tamara Rinati, Letizia Paone, Martina Auditore, I.I.S. “Caminiti-Trimarchi” Santa Teresa di Riva (Messina)
6) “Searching for a second earth – Europe effort”, lavet af Lorena Kerep, Lorena Cvetković, Dominik Filipović, Gimnazija Antuna Gustava Matoša, Samobor, Croatia

Explorers category
Fra kategorien Explorers var det følgende to projekter, der blev udvalgt til at deltage ved den regionale semifinale, som blev afholdt i Graz, Østrig.

1) “Effects of exoplanetary gravity on human colonization and the evolution of native lifeforms” lavet af Mateo Kruljac og Dora
Klindžić from the University of Zagreb Croatia, Faculty of Science, Department of Physics

2) “Punto di vista orbitale” lavet af  Alice Antonelli Scuola secondaria superiore liceo scientifico Enrico Fermi Cecina

Følgende seks projekter fra Kroatien, Tjekkiet, Tyskland, Grækenland og Italien konkurrerede ved den regionale semifinale i Graz, Østrig.

1) “Eine permantente und autarke Mondstadt”, lavet af Alexandre Smolka, Tyskland
2) “Moon Underground: Space Humanity’s Room”, lavet af Dimitris Athanasopoulos and Konstadinos Karampelas, Grækenland
3) “Effects of exoplanetary gravity on human colonization and the evolution of native lifeforms” lavet af Mateo Kruljac and Dora,  Klindžić from the University of Zagreb, Faculty of Science, Department of Physics, Kroatien
4) “Punto di vista orbitale” lavet af Alice Antonelli Scuola secondaria superiore liceo scientifico Enrico Fermi Cecina, Italien

5) “Perspective of Manned Spaceflight to Mars” lavet af Marek Novák and Lucie Davidová, Tjekkiet
6) “Conjugate observations of a remarkable quasiperiodic event by the spacecraft and ground-based instrument” lavet af Barbora Bezděková, Tjekkiet. 

Følgende nationale finalister fra Spanien havde kvalificeret sig til den regionale finale, som blev afholdt i slutningen af april i Madrid, Spanien:

Pioneers

  1. Team Pasión espacial fra Instituto de Educación Secundaria “Tháder” med projektet “Aterrizar sin problemas”
  2. Team R2-D2 fra IES Secretari Coloma, med projektet “Mars Quest. Diseña tu propia misión espacial tripulada en este juego de mesa”
  3. Team Mars Farmers fra IES Cervantes de Madrid, España, med projektet “Colonizing Mars: a low-cost greenhouse”
  4. Team Ad Astra fra Collegi Sagrada Família Horta med projektet “Provecho de materiales in situ para una exploración de Marte”
  5. Team Llunàtiques fra Institut Guindàvols med projektet “Determinación experimental de la gravedad en la Luna”
  6. Team JoseMariaDiaz fra Colegio salesiano “Santo Domingo Savio” med projektet “La ley de la Gravitación Universal hace (im)posible los mundos”
  7. Team Martemotos fra IES Guadiana med projektet “BUSCANDO EVIDENCIAS DE MARTEMOTOS Y PROPUESTA DE SEISMOS INDUCIDOS O ARTIFICIALES EN MARTE”
  8. Team Ingràvids fra Institut Guindàvols med projektet “Gravedad Cero”
  9. Team Mars Travellers, fra IES Cervantes de Madrid, med projektet “Shielding against cosmic radiation in manned missions to Mars”
  10. Team Moon Workers’ Corporation fra Colegio La Inmaculada and IES Núñez de Arce med projektet “I Proyecto Mundial de Asentamiento Lunar”

Explorers

  1. Miguel Palos og Sergio Forcen med projektet “GeoMars”
  2. Roger Huerta i Lluch og Oriol Milian Adriazola med projektet “Proyecto RENO – Renewables Energy Network Objective”
  3. José María Díaz de la Torre og Ángel Díaz de la Torre med projektet “Un viaje a Marte: “Órbitas de transferencia de Hohmann-Chemowsky””
  4. Yolanda Trujillo Adriá og Said Abouali Sánchez med projektet “HISTORY OF ROCKET ENGINES AND A NEW PROPOSAL TO INCREASE THEIR EFFICIENCY: MAGNETIC FIELDS” 

Følgende nationale finalister fra the United Kingdom havde kvalificeret sig til den regionale finale, som blev afholdt i Danmark fra den 10. til den 13. April:

Team BCobbold fra St Johns School med projektet “Does ESA Plank Satellite measured cosmic microwave background give evidence for the theory of the Big Bang”

Team QuantumMHJ fra the Royal Wootton Bassett Academy med projektet “Critical Evaluation of Methods of Extracting and Managing Resources on Mars”

Team rhayward fra the Hockerill Anglo-European College med projektet “MISSIONRED2030”

I kategorien Explorers var det projektet “Analysis of Current and Future Technologies for Martian Transfer Vehicles as part of the ARTEMIS Colonization Programme” lavet af James Cooper og Federico Giusto fra Loughborough University, som var kvalificeret til den regionale finale i Danmark.

I kategorien Pioneers lå holdet “Hibah_977”  fra the Delhi Public School, R.K. Puram, Indien, øverst på listen over indsendte projekter, der ikke er fra EU-lande, med projektet “Zephyros” og var derved kvalificeret til de regionale finaler.

I kategorien Explorers havde Khwam Tabougua Trevor fra the Faculté des Sciences de Gabès, Cameroun, kvalificeret sig til den regionale finale, som blev afholdt i Toulouse, Frankrig.

Fra Østrig, Tyskland og Ungarn var der blevet udvalgt følgende fire projekter til at deltage ved den regionale finale, som blev afholdt i Graz, Østrigl:

  1. Project “Was ist Leben? Was macht einen Planeten bewohnbar” – Team Höhere Graphische Bundes-Lehr und Versuchsanstalt fra Østrig: Gregor Kosian, Clemens Makoschitz – Tim Maresch
  2. Project “Magnet Rocket” – Alpha TEAM fra Tyskland: Alexander Haake, Lukas Mohr – Sven Hebestedt
  3. Project “Utazás a Gliese 667 Cc-re“- Team vandorok fra Ungarn: Norbert Blum, Adél Malatinszky – Szuzsa Horváth
  4. Project “ISDRES” – Team hetzenauer fra Østrig: Jana Hetzenauer, Hanna Pichler, Gregor Salinger – Julia Weratschnig

The contestants that will join the regional event in Graz for the Explorers category – see below

Følgende projekter var kvalificeret til den regionale semifinale i kategorien Pioneers fra Tjekkiet, Slovakiet og Rumænien:

“Princíp vyhladávanie exoplanét a jeho vylepšenie” fra Slovakiet
“Honeymoon – concept of a lunar city” fra Rumænien
“AstroVianu Lab” fra Rumænien
“Mars vs. Earth” fra Rumænien
“Marte, visul de ieri, cotidianul de astazi” fra Rumænien
“Spre stele” fra Rumænien
“Comorile Europei” fra Rumænien
“Využívání databáze SkyMorph pro hledání nových pozic planetek” fra Tjekkiet
“Terraformace Marsu” fra Tjekkiet
“PhoeniX” fra Tjekkiet”Jednoduchý radiometr pro vodíkovou frekvenci” fra Tjekkiet
“Radiace na Marsu” fra Tjekkiet
“Sodíkový motor” fra Tjekkiet

Semifinalen for de ovenstående finalister blev afholdt på iQLANDIA i Liberec, Tjekkiet, fra den 4. til den 7. april 2016.

De regionale semifinalister i kategorien Explorers fra Tjekkiet, som deltog ved finalen i Graz var følgende:
“Conjugate observations of a remarkable quasiperiodic event by the spacecraft and ground-based instrument”
“Perspective of Manned Spaceflight to Mars”

Følgende deltagere fra Frankrig og Belgien havde kvalificeret sig til den regionale finale, der blev afholdt på Cité de l’Espace i Toulouse, Frankrig:

PIONEERS:

Frankrig

“Une maison sur la lune” – Team collegevaldoie
“Surfer sur Jupiter”- Team JupitLP2I
“Projet terre 2.0 : A la recherche d’une Terre jumelle” – Team pegasi
“La sphère Martienne” – Team pompotes
“L’odyssée d’Helen” – Team techno2
“La MALE – kit de survie sur Mars !” – Team Lerolle!
“A WINDOW TO LIFE” – Team  lautrecvoedp

Belgien
“Base martienne et production d’Oxygène sur Mars “- Team Henry_Grafe

Følgende projekter modtog priser fra juryen, trods de ikke var kvalificeret til den regionale finale:

Bedste visuelle indtryk: “Des Humains sur Mars” – Team MatteoThomas
Mest originale problemstilling: “La fusée à énergie tachyonique” – Team Les pionniers de l’espace
Mest artistiske projekt: “Humanus Universalis”  – Team thauma
Bedst dokumenterede projekt: “La Fabuleuse Histoire de Rosetta” – Team Regulus

EXPLORERS:

Frankrig

“Expansion de l’Univers: Mystérieuse énergie noire et projet EUCLID”  Ghernati Adel
“Projet ADONIS” –  Culeux Jordan et de Claverie Chris
“Anubis : la prospection lunaire”  Bories Pierre
“Conception d’un drone-dirigeable martien” – Chantebel Clément et COMBY Léopold

Cameroun 

“Révolution des GNSS avec Galileo” Khwam Tabougua Trevor

Congratulations to all contestants for their work and efforts!

Navnene på vinderne i alle Odysseus II konkurrencens afdelinger offentliggøres på den officielle webside. For at se vinderne fra Odysseus-konkurrencen 2012-2013 klik her.

Space.. be Inspired!
Kontakt os

Hvis du er interesseret i at blive en del af Odysseus-universet ved at indsende et bidrag til konkurrencen, eller interesseret i at blive mentor for de unge deltagere, dommer eller støtteperson, eller hvis du har et spørgsmål i forbindelse med din deltagelse i Odysseus-konkurrencen, send os en besked, så vender vi tilbage til dig hurtigst muligt.

 

Kontaktformular

Space.. be Inspired!